Специфичните предизвикателства на студеното време, сухия въздух и резките температурни колебания през зимните месеци са сериозно изпитание за кожата. Те са причината за изсушаване, лющене и загуба на еластичност. Кожата започва да изглежда уморена и повяхнала. Ексфолирането е важен елемент в правилната грижа и поддържането на кожното здраве в неблагоприятните условия на зимните месеци.
– Редовното ексфолиране подпомага естествения процес на възстановяване на кожата, като отстранява мъртвите клетки и предотвратява лющенето, предизвикано от дехиртатиращите фактори;
– Съдейства за по-ефективното усвояване и действие на хидратиращи и подхранващи кожата козметични продукти, като благоприятства по-дълбокото им проникване;
– Стимулира микроциркулацията и клетъчната регенерация като подобрява кръвообращението;
– Предотвратява запушването на порите с излишен себум, външни замърсители и козметични средства и така отстранява причините за появата на акне и възпаления;
– Разкрива гладка, мека и здрава кожа. Редовното ексфолиране изглажда повърхността на кожата, подобрява външния ѝ вид и открива по-долните слоеве на епидермиса, което я прави да изглежда по-млада и жизнена;
–Не позволява появата на сухи и груби участъци по лицето, устните и тялото;
– Изравнява тена. Студът и липсата на слънчева светлина могат да направят тена на лицето сивкав, блед и неравномерен. Ексфолирането възвръща свежия и равномерен вид на кожата и естествения й блясък.
Как да ексфолираме безопасно през зимата?
- Използваме нежни ексфолианти за тяло и лице. През зимата кожата е по-чувствителна и склонна към раздразнения, затова избираме нежни продукти, базирани на натурални ензими от плодове и химически ексфолианти с млечна и салицилова киселина, които ексфолират деликатно, без да нараняват кожата. Механичните ексфолианти с фини частици като овесени ядки, кафе, костилки или захар, също са добро решение и при внимателна употреба не дразнят кожата.
- Не прекаляваме с ексфолирането. Един-два пъти седмично е напълно достатъчно. Прекаленото ексфолиране може да предизвика раздразнение на кожата и нарушаване на естествената й защитна бариера.
- Хидратацията е ключът към здравата кожа. След ексфолиация кожата е по-чувствителна към външни фактори, затова задължително хидратираме с подходящ крем, масло или серум, съобразени с нашия тип кожа.Интензивно овлажняващите кремове с хиалуронова киселина или глицерин, подхранващи масла от жожоба, арган или шипка са особено подходящи в случая.
- Избягваме горещата вода, защото тя изсушава допълнително кожата и може да я направи още по-чувствителна. Затова използваме хладка вода по време и след ексфолиране.
- Не забравяме устните и ръцете. През зимата и тези области се нуждаят от ексфолиране. За устните може да се нанесе скраб с мед и захарни кристали, последван от балсам. За ръцете прилагаме нежни ексфолианти и нанасяме подхранващ крем.
- Не пренебрегваме слънцезащита дори през зимата. След ексфолиране кожата е по-уязвима от UV лъчите. Нанасяме слънцезащитен крем с SPF 30+, дори през студените месеци.
- Избягваме продукти с алкохол – те изсушават и дразнят кожата.
- Винаги тестваме нов продукт на малък участък, за да избегнем нежелани реакции.
Както разбрахме ексфолирането през зимата е важно, защото поддържа кожата, като ѝ помага да се справи със студения и сух въздух и повишава нейната устойчивост на атмосферните предизвикателства. Редовната грижа за кожата, която включва и ексфолиране, ще запази младежкият й вид по-дълго време и ще й придаде свежест и сияние.
Как да изберем ексфолиант според типа кожа, подходящ за студените месеци?
Изборът на подходящ ексфолиант според типа кожа през студените месеци е особено важен, за да не бъде нарушена естествената й защитна бариера и вместо положителен ефект да се влоши нейното състояние.
За суха и чувствителна кожа, която през зимните месеци е склонна към зачервявания, изсушаване и лющене, са подходящи ензимните ексфолианти, които съдържат естествени ензими от папая и ананас. Те действат като разтварят мъртвите клетки без да е необходимо втриване.
Химическите ексфолианти с млечна киселина (AHA) са изключително нежни и хидратиратират интензивно, а натуралните скрабове с фини частици от овесени трици или каолинова глина създават спа усещане за кожата.
За този тип кожа е важно ексфолирането да бъде ограничено до веднъж седмично и винаги след това да се нанася интензивно овлажняващ крем или масло.
Мазна и комбинирана кожа. Мазната кожа е склонна да натрупва излишен себум и мъртви клетки дори през зимата. За нея са подходящи химическите ексфолианти с BHA (салицилова киселина), които проникват дълбоко в порите и контролират омазняването. Подходящи са и скрабове със захарни или оризови абразивни частици, които не са агресивни и ексфолират без дразнене.
Допълването на рутината с глинени маски е особено подходящо за Т-зоната на комбинираната кожа. За нея се препоръчва ексфолиране два пъти седмично и използване на леки гел-кремове за хидратация след процедурата.
Нормална кожа. Нормалната кожа се адаптира добре към студените месеци, но все пак се нуждае от допълнителна грижа. За нея се препоръчва употребата на комбинирани ексфолианти, които съдържат слаба млечна киселина и фини абразивни частици.
Натурални ексфолианти със захарни кристали, обогатени с кокосово или бадемово масло подхранват и деликатно ексфолират нормалната кожа. За този тип кожа е препоръчително ексфолиране веднъж до два пъти седмично и комбиниране с хидратиращ серум или крем.
Зряла кожа. С напредване на възрастта кожата става по-суха и губи еластичност, особено през зимата. За нея са подходящи химическите ексфолианти с гликолова киселина, които стимулират обновяването на клетките или ензимните ексфолианти, които осигуряват нежно ексфолиране. Също особено ефективни за този тип кожа са ексфолианти с антиоксиданти. Продуктите с витамин Е или коензим Q10 помагат за регенерацията на кожата.
За зряла кожа се препоръчва ексфолиране веднъж седмично, което да се допълни с подхранващ крем против стареене.
Проблемна и акнеична кожа. Този тип кожа се нуждае от продукти, които контролират възпаленията и не запушват порите. За нея са подходящи химически ексфолианти с BHA (салицилова киселина), които почистват порите в дълбочина и намаляват възпаленията.
Глинените маски със салицилова киселина ексфолират и успокояват проблемната кожа. Ексфолиантите с ниацинамид спомагат за контрол на омазняването и успокояват зачервяванията.
За тези типове кожа е препоръчително ексфолирането да се прави не повече от веднъж седмично и винаги да се завършва с немазен хидратиращ крем.
Така с правилно подбрания ексфолиант, нашата кожа ще остане здрава, гладка и защитена от студа през зимата и по-жизнеспособна и млада за по-дълго време.
Бъдете информирани и останете здрави!