34.7 F
New York
December 27, 2024
Любопитно

Как да удължите живота на горивната система на вашия автомобил?

Горивната система е от съществено значение за безпроблемната работа на вашия автомобил. Тя е отговорна за транспортирането на горивото от резервоара до двигателя, където то се изгаря, за да произведе енергия. Поддръжката на горивната система в добро състояние може да ви спести пари от скъпи ремонти и да осигури по-добра работа на вашия автомобил. Информацията за статията е предоставена от София Дизел Център.

Дори при сравнително нови автомобили – с пробег до 100 000 км, двигателят може да не стартира от първия път, оборотите започват да „плават“, разходът на гориво се увеличава и мощността намалява.

Профилактиката винаги е по-евтина от ремонта. Особено когато става дума за една от най-сложните и скъпи системи на съвременния автомобил – горивната.
Много собственици на автомобили отдавна са свикнали да обясняват всички проблеми на горивната система с лош бензин и дизел. В този аргумент има известна доза истината, като неговото решение е добре известно. Може обаче да се направят няколко неща, за да се спестят дюзи, помпи и филтри. Всички тези действия са прости и не изискват специални умения.

Защо трябва да защитите горивната система?

В горивната система на автомобила има група елементи, които са много скъпи, а ремонтът също струва доста пари. И при бензиновите, и при дизеловите автомобили проблемните инжектори (дюзи) и горивна помпа удрят най-силно по джоба на собственика. Дефектните дюзи не могат да впръскват гориво правилно, а износената помпа не може да го достави при правилното налягане и в точното количество.

Филтрите близо до помпата и в горивопровода също могат да причинят проблеми. Но по един или друг начин това са консумативи и подмяната им не е твърде скъпа. Уместно е да се припомни, че неизправната горивна система започва да създава проблеми дори когато като цяло остава работеща. Трудности при стартиране в студена сутрин, прекомерен шум, загуба на мощност и повишен разход на гориво са първите прояви на определени проблеми в горивната система. И те в крайна сметка водят до факта, че колата отказва да работи.

Свързани теми:  Kак да приспим бебе

Редовна поддръжка

Правете редовно обслужване на автомобила. Нужно е да спазвате сервизните срокове за обслужване (1 година или 10-15 хил. км; 2 години или 30 хил. км). Ако не сте сигурни кога трябва да закарате колата си на обслужване, може да проверите тази информация в сервизната книжка). Не е задължително да използвате официалния сервиз, ако не желаете.

Подмяната на филтрите, проверката на основните параметри на инжекционната система и изгорелите газове се извършва в съответствие с инструкциите на фабричното ръководство. Тази процедура ще премахне натрупаните замърсявания и отлагания, които могат да намалят ефективността на системата.

Обръщайте се само към доверени сервизи, където квалифицирани специалисти няма да допуснат грешки и няма да пропуснат някои операции, докато обслужват колата ви.

Правилно гориво

Всъщност в наше време този фактор трябва да бъде поставен на първо място, тъй като вероятността от зареждане с нискокачествено гориво все още съществува. Междувременно примесите и замърсителите, присъстващи в бензина на някои бензиностанции, запушват филтрите, което води до коксуване на клапани и увреждане на дюзите. Влагата в бензина и дизеловото гориво причинява корозия на частите.

При съвременните дизелови двигатели последствията от работата с нискокачествено дизелово гориво са по-сериозни. Поради високото налягане в системата до 2000 бара, частиците от замърсители, присъстващи в горивото, удрят със сила вътрешните повърхности на дюзите и ги увреждат така, че понякога те не подлежат на ремонт. Същите тези замърсители допринасят за интензивното износване на фрикционните двойки в горивната помпа за високо налягане.

Свързани теми:  Знаете ли историята на PRADA?

Дизеловото гориво с високо съдържание на катран и други примеси провокира ускорено запушване на филтъра за твърди частици. Съответно, режимът на почистване се включва по-често, а това от своя страна води до прегряване на дюзите и понякога завършва с разтапяне на дюзите. Същите смоли образуват сажди и котлен камък в цилиндрите, които запушват микроскопични отвори на дюзите с диаметър 0,1 – 0,2 мм. Затова и най-добрият вариант е винаги да се зарежда само от големи вериги бензиностанции, където няма риск да се попадне на нискокачествено или замърсено гориво.

Качествени филтри

От основно значение е използването на висококачествени консумативи и по-специално горивни филтри. Евтин филтър с лошо качество вероятно ще свърши работа, поне на първо време, но след това той ще се запуши и ще загуби ефективност. Това ще попречи на лесното преминаване на гориво и ще претовари помпата. Това важи както за бензиновите, така и за дизеловите двигатели.

Добавки

Ако не е възможно да се зарежда през цялото време на бензиностанции от големи вериги, шофьорът трябва да слага добавки, които предпазват горивната система. На първо място, това са препарати с мек почистващ ефект, който няма да позволи на мръсотията да се утаи върху дюзите и вентилите. Дизеловата горивна система също се възползва от добавки, които почистват филтъра за твърди частици и повишават цетановото число.

Плановата поддръжка е в основата на здравия автомобил. Имайки предвид тези елементарни на пръв поглед съвети, можете значително да удължите живота на горивната система на вашия автомобил и да предотвратите ненужни разходи в бъдеще.

Related posts

Как да спестим пари при грубия строеж?

Габриела Иванова

Топ 5 предимства от посещаването на ски училище

Габриела Иванова

4 вида дамски сутиени, които трябва да притежавате през топлите месеци от годината